Strona główna
 1. (...)

  Czytaj całość 2. Geneza i charyzmat

  Geneza i charyzmat Elżbietanek

  Siostry Elżbietanki są wspólnotą kontemplacyjno-czynną, na prawie papieskim, powstałą w dniu 27.09.1842r.w Nysie. Założycielką była Klara Wolf, a współzałożycielkami Matylda i Maria Merkert oraz Franciszka Werner.

  Historia:

  Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety zostało założone 27 września 1842 r. w Nysie na ziemi śląskiej. Cztery mieszkanki tego miasta: Klara Wolff, Matylda i Maria Merkert oraz Franciszka Werner objęły ambulatoryjną opieką chorych w ich własnych mieszkaniach.

  (...)

  Czytaj całość 3. Zalożycielki

  Klara Wolff urodziła się w 1805 r. w Prudniku na Śląsku. Była tercjarką III Zakonu św. Franciszka.
  W 1842 r. poświęciła się opuszczonym chorym. Po krótkim pobycie w nowicjacie w Pradze wyjechała do Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie zmarła 4 stycznia 1853 r. wskutek wypadku w drodze do chorego.

  (...)

  Czytaj całość 4. Bł. Maria Luiza Merkert

  W sobotę 25 września w Nysie został otwarty nowy szlak spacerowy, prowadzący śladami bł. Marii Luizy Merkert. Po uroczystej Eucharystii dziękczynnej, sprawowanej przez Biskupa Andrzeja Czaję w bazylice św. Jakuba i poświęceniu szlaku, nastąpiło uroczyste otwarcie i przejście.

  (...)

  Czytaj całość 5. Międzynarodowe Sympozjum Elżbietańskie

  W tym roku Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety przeżywa uroczyście jubileusz 800-lecia urodzin Patronki św. Elżbiety. Z tej okazji po raz pierwszy w historii Prowincji Toruńskiej podjęto współpracę z Wydziałem Teologicznym UMK, co zaowocowało zorganizowaniem Międzynarodowego Sympozjum Naukowego pt. Duchowość Europy.

  (...)

  Czytaj całość 6. Prowincje

  Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety - prowincje:

  (...)

  Czytaj całość 7. Formacja

  Dom Formacyjny, Grudziądz, ul. Mikołaja z Ryńska 9/15

  Aspirantura

  Aspirantką może zostać młoda dziewczyna, która pragnie zapoznać się bliżej z życiem i posługą w naszym Zgromadzeniu. Aspirantka może przebywać we własnej rodzinie a następnie przez jeden rok przebywa w domu formacyjnym, podczas którego może w tym czasie kontynuować naukę.

  Aspirantura pomaga kandydatce w podjęciu decyzji rozpoczęcia postulatu, daje jej możliwość bliższego poznania Zgromadzenia i rozpoznania autentyczności swego powołania. Aspirantura we wspólnocie zakonnej trwa jeden rok. Z uzasadnionych przyczyn Przełożona Prowincji może ten okres skrócić do pól roku.

  (...)

  Czytaj całość« Powrót

Prowincja Toruńska Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety

Elzbietanki.eu
tel. +48 566 22 3163
E-mail: elzbietanki@torun.opoka.org.pl