Strona główna

71 Rocznica Męczeńskiej śmierci

71 Rocznica Męczeńskiej śmierci służebnicy Bożej s. M. Teodory Witkowskiej

W Dzierzgoniu dnia 31 stycznia 2016 roku w Kościele Parafialnym pw. Św. Trójcy zgromadziły się Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety, by w miejscu męczeńskiej śmierci służebnicy Bożej s. M. Teodory Witkowskiej oddać cześć męczennicy dziękując Bogu za Jej heroiczną postawę, niezachwianą miłość i silną wiarę.

W kończącym się Roku Osób Konsekrowanych prosimy Boga przez wstawiennictwo męczennicy służebnicy Bożej s. Teodory Witkowskiej o nowe powołania, by nie brakło świadków Chrystusa w dzisiejszym zagubionym świecie.

Uroczysta Msza Święta o godzinie 10.00 celebrowana pod przewodnictwem J. E. Księdza Biskupa Jana Styrmę z Elbląga okazji 71 rocznicy męczeńskiej śmierci Służebnicy Bożej Siostry Marii Teodory Witkowskiej oraz zakończenia Roku Osób Konsekrowanych była najwspanialszym świadectwem spotkania osób konsekrowanych z Pasterzem diecezji, gdzie poniosła męczeńską śmierć nasza współsiostra służebnica Boża.

W homilii Ksiądz Biskup Jan Styrna podkreślił wielką wartość i głębię w obcowaniu ze świętymi. To Oni pomagają nam w naszym poszukiwaniu i kroczeniu do Boga. To Oni wypraszają nam potrzebne łaski w drodze naśladowania Chrystusa. To Oni mają nam być wzorem do naśladowania. Całe życie s. Teodory było wzorem miłości bliźniego, posługi najbardziej potrzebującym i cierpliwością w posłudze chorym i cierpiącym. Po wkroczeniu wojsk radzieckich do Dzierzgonia zdawała sobie sprawę, że wspólnotę może spotkać najgorsze. Nie poddawała się zniechęceniu czy panice. W tych trudnych dniach była matką nie tylko dla sióstr, ale przepełniała ją troska i bezpieczeństwo o wszystkich ludzi w mieście, zwłaszcza najsłabszych, to jest dzieci, matki i starszych.

Dlatego będąc gotową już na spotkanie z Panem w przeddzień swojej męczeńskiej śmierci umiała; „Zbawicielu dla Ciebie chętnie ofiaruję życie”. Siostra Teodora bohaterka niezłomnej wiary, broniąc czystości młodszej współsiostry Amabilis Markowskiej, skromna zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety poniosła męczeńską śmierć z rąk sowieckiego żołnierza dnia 28 stycznia w roku 1945. Ugodzona śmiercionośną kulą przeszywającą jej skroń poszła po nagrodę do Pana.

Po zakończeniu Eucharystii udaliśmy się na miejsce ostatniego spoczynku Służebnicy Bożej Siostry Marii Teodory Witkowskie, aby w modlitewnym skupieniu podziękować Bogu za dar jej powołania, służby oraz męczeńskiej śmierci poniesionej na dzierzgońskiej ziemi. Następnie złożyliśmy kwiaty i zapalony znicz pod tablicę upamiętniającą miejsce jej męczeńskiej śmierci. Dziękujemy Bogu za rozszerzający się kult męczennicy, za otwartość ks. Proboszcza, p. Burmistrz i wszystkich parafian, którzy trwając na modlitwie nawiedzają cmentarz parafialny zatrzymują się przy grobie naszej służebnicy modlą się proszą i dziękują Bogu za wstawiennictwem męczennicy.

71 rocznica


1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18

  

« Powrót

Prowincja Toruńska Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety

Elzbietanki.eu
tel. +48 566 22 3163
E-mail: elzbietanki@torun.opoka.org.pl