Strona główna

Prowincja Toruńska

Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety

ul. Żeglarska 9, 87-100 Toruń
tel. +48 566 22 3163
e-mail: elzbietanki@torun.opoka.org.plAktualności

Zimowe Rekolekcje Młodzieżowe

74 rocznica Męczeńskiej Śmierci s. M. Teodory

Dzień Pracownika Socjalnego

Jubileusz - 125 lat w Kościerzynie

ODNOWA DUCHOWA 2018 r.

JUBILEUSZ - 150 lat Tuczna

V Spotkanie w Rodzinie 2018 r.

Idę na spotkanie z Panem

Jubileusze Rok 2018

Obłóczyny w Grudziądzu 2018 r.

Odwiedziny Matki Generalnej

Przyjęcie do postulatu

Dzierzgoń - 73 rocznica męczeńskiej śmierci służebniczy Bożej s.M. Teodory Witkowskiej

Projekt nr RPKP.03.03.00-04-0078/16

Unitas Durat dla s. Małgorzaty Kwiatkowskiej

Odsłonięcie tablicy Ks. Henryka Jankowskiego

REKOLEKCJE ZIMOWE DLA DZIEWCZĄT

SOPOCKI WOLONTARIUSZ ROKU 2017

Sw. Mikołaj z dziećmi starówki Toruńskiej

OŚWIADCZENIE

Odnowa duchowa

Uroczystości w Gietrzwałdzie

Jubileusz s. M. Karoliny Sopot

Odwiedziny w Wałczu

Jubileusze w Kwidzyniu

Jubileusz s. M. Krzysztofy w Grudziądzu

V Rocznica Domu Św. Elżbiety w Starogardzie Gd.

Przygotowanie do Wieczystych

I Profesja

Zakończenie Nowicjatu

Podziękowanie za Seminarium Rzymskie

Odwiedziny we wspólnocie Sióstr w Kościerzynie

Dom Formacyjny Grudziądz

Rekolekcje -"Nazwij swoje pragnienia i wstań z kanapy"

REKOLEKCJE WIOSENNE 2017 r.

Dzierzgoń - 72 rocznica męczeńskiej śmierci służebnicy Bożej s. M. Teodory Witkowskiej

Odznaczenia Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

REKOLEKCJE DLA DZIEWCZĄT 7-9 2017 r.

Św. Mikołaj - Toruń

Rekolekcje Wspólnoty Apostolskiej 13 - 15 listopada 2016 r.

Odwiedziny w Norwegii

Jubileusz 150 lacia pobytu Sióstr w Kamieniu Krajeńskim

Uroczystość Wieczystej Profesji

Uroczystość I Profesji Zakonnej

Obłóczyny w Grudziądzu

Jubileusz s. Zdzisławy

Jubileusz w Szwecji 2016 r.

Jubilatki w roku 2016

Jubileusz 25 - lecia Przedszkola

Spotkanie Sióstr Sekretarek

Rekolekcje Wspólnoty Apostolskiej

Cmentarz Czersk

Poznań 1050 rocznica chrzu Polski

Pielgrzymka Jubileuszowa

Pielgrzymka Jubileuszowa

Kapituła Nadzwyczajna

Przyjęcie do postulatu - 02.2016 r.

Pamięci sióstr Elżbietanek

Obłóczyny

Czuwanie w Nysie

Remont domu w Jastarni

Przyjęcie do postulatu - 02.2015 r.

Relikwie św. S. Faustyny

Jubileusz s. Józefy i s. Tarzycji

65-lecie życia zakonnego

Krzyże misyjne w Gnieźnie

Dni skupienia

Jubileusz Wspólnoty Apostolskiej

Spotkanie z gimnazjalistami


Rekolekcje Wspólnoty Apostolskiej

Rekolekcje Wspólnoty Św. Elżbiety

WOKÓŁ MIŁOSIERDZIA

 

W Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia podejmuje się wiele ciekawych inicjatyw związanych z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Sam Ojciec Święty w bulli „Misericordiae vultus” z dnia 11 kwietnia zachęca nas „Potrzebujemy nieustannie kontemplować tę tajemnicę miłosierdzia. Jest ona dla nas źródłem radości, pogody i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia…”(MV,2)

Również Wspólnota Św. Elżbiety w dniach 9-10-11 czerwca 2016 roku podjęła ten temat przeżywając doroczne rekolekcje. Rozważania w trakcie Eucharystii przeprowadził ks. Paweł Borowski, Redaktor „Głosu z Torunia”- toruńskiej edycji „Niedzieli”. Słowo Boże czytała dla nas p. Zofia Melechówna, toruńska aktorka. Liturgię ubogaciła śpiewem i grą na organach S. Wikaria Kinga Barzowska.

Kaznodzieja wprowadzając nas w bogactwo biblijnych treści, przedstawił pierwszego dnia znaną przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Ewangeliczną historię poprzedzają pytania uczonego w prawie - Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne i kto jest moim bliźnim? Niekiedy zwracamy się do Boga z przyziemnymi problemami, ale czy nasze oczy kierują się w stronę wieczności? Jaka jest moja postawa względem bliźniego? Kim jestem – lewitą co unika cierpiącego, czy Samarytaninem, który śpieszy z pomocą poranionemu człowiekowi? Jeśli omijam nieszczęśnika z obawy przed kłopotami to nadszedł już czas przemiany.

W następnym dniu odnowy duchowej wysłuchaliśmy fragmentów z Ewangelii Św. Łukasza o zagubionej owcy, o zagubionej drachmie i o synu marnotrawnym. Mogę zagubić się we wspólnocie jak ewangeliczna owca, która odłącza się od stada i  zatrzymuje się gdy inni idą dalej. W życiu niekiedy zatrzymujemy na drobiazgach, które dają chwilę szczęścia a później okazuje się że stado poszło dalej a my tkwimy w zaroślach samemu. Jakie jest dla nas pouczenie? Mamy być ludźmi którzy wychodzą tak jak pasterz, szukają innych zagubionych owiec. Ojciec Święty Franciszek woła o „wyjściu na peryferie” aby spostrzec, wzruszyć się i przyprowadzić bliźniego z daleka. Jak trafnie zauważa rekolekcjonista - można też zagubić się w domu. To kolejny aspekt ciekawej refleksji. Kobieta zgubiła drachmę wewnątrz mieszkania. W sferze duchowej możemy być blisko Boga, mieszkać pod jednym dachem i stracić kontakt z Bogiem. Czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać aż ktoś sam się odnajdzie. Przykładem jest ojciec z przypowieści o synu marnotrawnym. Ojciec czeka, wypatruje umiłowanego syna każdego dnia. Postać Ojca odsłania nam prawdziwe oblicze Boga – gotowego do przebaczenia, łagodnego, kochającego. Widzimy jak wielką wartość ma człowiek w oczach Bożych. Czy potrafimy czekać na powrót tych co opuścili już Kościół, czy modlimy się za nich? Czy mam otwarte oczy i dostrzegam że bliźni zbłądził albo może ja sam się gubię? Czy potrafię wyciągnąć wnioski ze swojego postępowania tak jak uczynił to syn marnotrawny i wrócił do ukochanego ojca. Ks. Paweł podkreślił również znaczenie sług w omawianym fragmencie, którzy wykonują  polecenia ojca przynosząc szatę, pierścień, sandały. Proste gesty ułatwiają zbliżenie. Jakim jestem sługą? Prowadzę kogoś do wspólnoty kościoła? A może podsycam konflikty, stawiam mury? Chciejmy być sługami miłosierdzia, widzieć jak Bóg widzi, kochać jak Bóg kocha.

Podczas ostatniego dnia rekolekcji Ks. Paweł Borowski ukazał naszym oczom ewangeliczne spotkanie Chrystusa z faryzeuszem i grzesznicą podczas uczty. Według zwyczajów stosowanych w ówczesnych czasach, gospodarz miał za zadanie przywitać gości pocałunkiem, zadbać o obmycie nóg i namaszczenie. Szymon zaniedbuje te formy gościnności. Tymczasem to kobieta łzami obmywa nogi i włosami je wyciera okazując Jezusowi miłość i szacunek. Faryzeusz gardzi kobietą, uważa siebie za człowieka lepszego, sprawiedliwego. Surowo ją ocenia. Chrystus natomiast podkreśla jej miłość i wiarę: "Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!" (Łk 7,50).  Każdy ma wielką wartość w oczach Bożych. W każdym Jezus dostrzega dobro. Nie możemy nikogo oceniać, szufladkować. Starajmy się czynić miłosierdzie, aby ludzie patrząc  na nas widzieli Chrystusa.

Podczas rekolekcji gościliśmy delegację Wspólnoty Apostolskiej Św. Elżbiety z Czerska. Słowa wdzięczności dla ks. Pawła Borowskiego za głoszone nauki wygłosiła p. Krystyna Szalewska, toruńska artystka. W rodzinnej atmosferze dzieliliśmy się własnymi przemyśleniami i  radością przy wspólnym stole.

Rekolekce Wspólnoty Apostolskiej


1


2


3


4


5


6


7


8


 

« Powrót

Prowincja Toruńska Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety

Elzbietanki.eu
tel. +48 566 22 3163
E-mail: elzbietanki@torun.opoka.org.pl